English
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۵ مهر
وبدا
 
سه چيز محبّت مى آورد : دين دارى ، تواضع و بخشش .امام صادق صلوات الله عليه
:سخن روز
width=6
همايش يكروزه پدافند غير عامل در حوزه سلامت در شهركرد برگزار شد همايش يكروزه پدافند غير عامل در حوزه سلامت در شهركرد برگزار شد
وب دا؛ رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در جمع شركت كنندگان در همايش يكروزه پدافند غير عامل ، دفاع را از ضروريات زندگي بشر دانست و از پدافند غير عامل بعنوان بهترين راه دفاعي نام برد.
به گزارش وب دا؛ دكتر مرتضي هاشم زاده، با بيان اينكه پدافند غير عامل دفاع در مقابل تهديد ها بدون بكارگيري سلاح و به مسالمت آميز ترين شكل مي باشد افزود: تجارب گذشته و تهديدات كنوني اهميت حياتي دفاع غير عامل را اثبات مي كند.
وي، با بيان اينكه پدافند غير عامل در حوزه هاي مختلف متفاوت و متنوع است افزود: پدافند غير عامل در حوزه بهداشت و درمان با توجه به بيوتروريسم و آفند بيولوژيك از اهميت بسزايي برخوردار است.
وي، با اشاره به سوابق بكارگيري عوامل تهديد كننده سلامت در دوره هاي گذشته و طي سالهاي اخير گفت: توليد سلاح هاي بيولوژيك به گونه اي طراحي شده اند كه بر گروه هاي نژادي خاص عمل كرده و براي اهداف مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند.
به گفته وي، در سال 1983 نيز آمريكا جهت تجهيز عراق عليه ايران ، عوامل بيولوژيك را در اختيار عراق قرار داد و اين جريان همچنان ادامه دارد و به شكل هاي تخصصي تر در سال هاي اخير نيز مشاهده شده است.
دكتر هاشم زاده، شيوع تب برفكي در سال 89 از طريق ورود دام و گوسفندهاي آلوده و وارد نمودن مكمل هاي دارويي در سالن هاي ورزشي با هدف عقيم سازي جوانان از تهديد هاي اخير دشمن بوده است.
وي تصريح كرد: كشوري كه نتواند از مردم دفاع خوبي داشته باشد به شدت آسيب پذير مي باشد .
وي گفت: بهترين دفاع آمادگي كامل جنگي است كه دشمن را از فكر تجاورز به كشور بازمي دارد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهركرد،‌ شرايط امروز كشور را متفاوت دانست و اظهار داشت: مشكل امروز جامعه آفند غير عامل است و جنگ امروز دشمن غير نظامي و فرهنگي است.
وي، عدم توجه برخي مديران به اهميت پدافند غير عامل را از مشكلات اين حوزه عنوان كرد و افزود: ابتدايي ترين ضروريات اجتماعي يك ملت آمادگي براي دفاع است و بايد اين مقوله در بين تمامي اقشار نهادينه و به آن پرداخته شود.
وي، ‌دستيابي به دانش فني را از ديگر نكات حائز اهميت در بحث پدافند غير عامل عنوان كرد و بيان داشت: بايد از متحصصين و آموزش ديدگان آكادميك براي مديريت پدافند غير عامل و تدين برنامه ها بهره برد و آموزش هاي لازم در حوزه مديريت بحران و حيطه پدافند غير عامل را بشكل تخصصي با فراهم نمودن ادامه تحصيل در مقاطع بالا در مراكز آموزشي ارائه نمود.
دكتر هاشم زاده، شناسايي به موقع و توان پايش و رصد تهديدات بيولوژيك،‌هسته اي و شيميايي براي هشدار به موقع را براي كاهش آسيب ها يك جامعه ضروري دانست.
وي، ضعف در زيرساخت ها را از ديگر مشكلات اين حوزه عنوان كرد و افزود: متاسفانه اكثر نقاط كشور در مواجه با يك طغيان بيماري همچون آنفولانزا و بيماري هاي واگير گوارشي مانند شيگلوز بعلت كمبود تجهيزات و نيرو دچار مشكلات جدي هستند و مراجعه حجم بالاي بيمار در بازه زماني كوتاه و نبود تجهيزات كافي مي تواند مديريت طغيان را با مشكل مواجه كرده و آن را تبديل به بحران نمايد.
وي، به دست فراموشي سپردن مشكلات پس از گذشت زمان از وقوع آنها را از ويژگي هاي بارز در روند ارائه خدمات دانست و به فعاليت هاي چشم گير كشورهاي ديگر براي مقابله با حملات احتمالي اشاره داشت.
دكتر هاشم زاده با ابراز نگراني از خطر دائمي تهاجم دشمن بعلت خصومت آمريكا با ايران افزود: در چنين شرايطي موضوع پدافند غير عامل بايد بشكل ويژه مورد توجه قرار بگيرد.
به گفته وي، عدم دسترسي به بانك اطلاعات توانمندي هاي كشور روند شناسايي نقاط قوت و پتانسيل ها و بهره گيري از آنها در مواقع لزوم را دچار اختلال و موجب هدر رفت سرمايه ها مي شود.
وي، ايجاد تعامل و هماهنگي بين مراكز داخل و خارج دانشگاه براي مقابله با بحران هاي احتمالي را ضروري دانست و در ادامه از همكاري خوب استانداري جهت مديريت طغيان بيماري ها طي سال هاي اخير تقدير كرد.
دكتر هاشم زاده تصريح كرد: آموزش ها بايد در تمامي سطوح جامعه منتقل و چگونگي تداوم چرخه خدمات با رفع نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت طراحي شود.
وي، برگزاري رزمايش هاي دوره اي جهت حفظ آمادگي پرسنل و نياز سنجي امكانات را از راهكارموثر جهت مديريت بحران برشمرد.
به گفته وي، دانشگاه علوم پزشكي استان با همكاري خوب بسيج جامعه پزشكي در سال هاي اخير با برپايي بيمارستان صحرايي سعي در حفظ آمادگي پرسنل براي به حداقل رساندن آسيب ها در زمان وقوع مخاطرات نموده است.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد: با برنامه ريزي بتوان هر روز پدافند غير عامل را به شكل كامل تر و علمي تر براي حفظ آمادگي دفاعي كشور بكار بگيريم.
گفتني است، ‌در ادامه اين همايش دكتر ناصر خسروي از متخصصين بيماري هاي عفوني در خصوص عوامل تهديد كننده زيستي مطالبي را بيان نمود.
وي، افزايش مرگ و مير و ناتواني، قدرت انتقال فرد به فرد و ايجاد كانون عفونت،‌ انتقال به آسان ترين شيوه، ‌گرفتن توان تشخيص عامل تهديد كننده،‌ توان ايجاد اضطراب در جامعه هدف و امكان توليد آسان و ارزان و بكاريگيري عامل بعنوان يك سلاح را از ويژگي هاي عامل بيوتروريسم بر شمرد.
بر اساس اين گزارش، همايش پدافند غير عامل با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، ‌سازمان بسيج جامعه پزشكي استان و اداره كل پدافند غير عامل صبح دومين روز از آبان ماه جاري با حضور پزشكان، پرستاران و كارشناسان بهداشتي و رشته هاي پيراپزشكي در سالن ابن دانشگاه علوم پزشكي برگزار شد
تاریخ درج خبر: 1395/08/03 منبع:
نام نویسنده:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
width=8
بازدیدکنندگان امروز 25 تعداد بازدیدکنندگان دیروز 30 کل بازدیدکنندگان 216296 کاربران بر خط 0 کاربران لاگین بر خط 0
Powered by DorsaPortal